Фото НБУ

Голова Нацбанку йде у відставку через політичний тиск

«Ми дотиснемо банківську систему України, незважаючи на те, що вона у нас дуже-дуже-дуже незалежна». Це пряма мова президента України Володимира Зеленського. Змусивши Нацбанкзнизити відсоткові ставки та підтримати експортерів, послабивши гривню, Президент збирався заслужити народну любов. Натомість отримав проблеми глобального масштабу. 


Голова Національного банку України Яків Смолій подав у відставку, посилаючись на «систематичний політичний тиск», що заважав йому виконувати робочі обов’язки. Цей тиск, як багато людей вважають, чинився напряму Президентом Володимиром Зеленським з подачі глави його Офісу Андрія Єрмака і, цілком можливо, олігархом Ігорем Коломойським. 

Про відставку Смолій повідомив у вчорашньому твіті, що, за словами інсайдерів, послідував за напруженою розмовою Смолія з Президентом. З Офісу Президента той вийшов із уже підписаною заявою про звільнення. “Хай це буде попередженням про спроби підірвати інституційну незалежність Національного банку” – твітнув Смолій.

Те, що незалежність Національного банку знаходилося під загрозою, - не новина. На критичній важливості незалежних інституцій для макростабільності в країні, Нацбанку зокрема, у своїх заявах неодноразово наголошували посли G7. Очільниця американського посольства минулого тижня провела зустріч зі Смолієм, після чого посольство в офіційних соцмережах заявило про підтримку Нацбанку. Тоді ж з’явилося звернення українського та міжнародного бізнесу, об’єднаного Європейською Бізнес Асоціацією, до Президента, Уряду та Парламенту з вимогою припинити підрив незалежності НБУ.

Уявляєте, весь політичний, дипломатичний та бізнесовий істеблішмент наперед розуміє, що макростабільність держави в час світової кризи може бути принесена в жертву короткостроковим політичним інтересам, але катастрофа все ж стається!

Тепер давайте розберемося, чому це катастрофа.

«Відставка Якова Смолія з посади Голови Національного банку України - це серйозний удар по реформаторству президента Володимира Зеленського, що може поставити під загрозу нещодавно узгоджену програму з МВФ у розмірі $5 млрд доларів» - написала Financial Times. 

А тепер пояснення: незалежність Нацбанку є однією з базових умов нарешті підписаного Меморандуму з МВФ. Інсайд: Президент Зеленський ДАВ ОСОБИСТУ ОБІЦЯНКУ главі Фонду Крісталіні Георгієвій не звільняти Смолія і гарантувати недоторканність НБУ (хоча незалежність НБУ, чорт забирай, по замовчуванню визначається відповідним Законом України). І от щойно Україна отримала перший транш у 2,1 млрд дол в рамках Stand-by угоди з МВФ, за якими послідували 500 млн євро від ЄС та 350 млн дол від Світового Банку, як український президент вирішив «кинути» інвесторів, фактично, змусивши очільника НБУ подати у відставку і порушивши таким чином чинний Меморандум.

Сама присутність МВФ в країні – фактор комфорту для інвесторів, внутрішніх та іноземних. Те, що співпраця з МВФ під загрозою, призвело до негайних наслідків: крупні інвестори вже сьогодні вийшли з заявами про відкладення усіх нових інвестицій, а український уряд, вперше в історії, відізвав розміщення своїх 12-річних євробондів на 1,75 млрд дол, з якими на ринок вийшли тільки учора. Багато вважають цей крок актом публічного приниження поточної влади. 

Із майбутніх ймовірних ризиків, що несе призначення «100% своєї людини», як любить говорити Президент, в крісло Глави Нацбанку:

  • Неконтрольована емісія, що призведе до інфляції

  • Девальвація гривні, що боляче вдарить по українцях, але збагатить олігархів-експортерів

  • Зниження золотовалютних резервів

  • Повернення ПриватБанку Ігорю Коломойському

  • Падіння кредитного рейтингу України

  • Відтік іноземного капіталу

НБУ, найпрозоріший у світі банк згідно з 2019 Central Banking Awards, є одним із небагатьох державних органів, що користується міжнародною повагою. Міжнародні інвестори та західні партнери Києва віддають Банку належне за приборкання інфляції, стабілізацію економіки після анексії Криму Росією та початку війни на Донбасі, збереження стабільної гривні в часи пандемії. Ось чому підрив незалежності НБУ може привести до болючих наслідків.

Відставка Смолія ще має бути проголосованою парламентом. Досі загадка, хто стане його наступником. В.о. голови Нацбанку Катерина Рожкова виглядає найкращою кандидатурою на очільницю інституції. В будь-якому разі, сподіваємося, що в крісло Голови сяде хтось із поточного правління. Це єдиний спосіб зберегти підтримку МВФ та решти західних партнерів і уберегти фінансову систему України від польоту в прірву.

Share