Посол Швеції в інтерв`ю KYIV NOT KIEV: Україна для ЄС – ключова країна в Східній Європі

KYIV NOT KIEV, новинний відеопроект команди TRUMAN Agency, продовжує сезон інтерв’ю з послами. У новому епізоді ведучі Тетяна Гайдук та Поліна Бойчук приймали пана Тобіаса Тиберга, Посла Швеції в Україні.

Під час інтерв'ю пан Посол зазначив, що кожен, особливо у Швеції, хто працює з питаннями Східної Європи, розуміє, що Україна має величезне значення.

Про війну на сході України

На питання, чи почувається він безпечно, працюючи в Україні, пан Посол відповів: «Я щодня відчуваю, що живу в країні, яка переживає війну». За його словами, хоча збройний конфлікт відбувається лише на одній частині української території, не можна забувати про багатовимірну гібридну війну та підтримувані Росією збройні формування, які дестабілізують ситуацію на Донбасі. Пан Посол згадав про свій візит до Авдіївки разом з українським Президентом та розповів про свої занепокоєння щодо смертей українських солдатів.

 Про головування Швеції в ОБСЄ

«Швеція зробить усе можливе, щоб сприяти повному виконанню Мінських домовленостей», - сказав пан Тиберг.

Під час головування Швеції в ОБСЄ організація зосередиться на миротворчому процесі на Донбасі. Посол Тиберг зазначає, що підхід Швеції до здійснення прогресу - це «здоровий реалізм» і називає два найважливіші для Швеції напрямки щодо роботи ОБСЄ в Україні: становище цивільного населення та порушення прав людини.

 Про  Північний потік-2

«Юридично не в наших силах перешкодити будівництву цього трубопроводу [Північний потік-2] через економічну зону Швеції», - заявив Посол Тиберг.

Посол пояснив, що Швеція не може перешкодити будівництву «Північного потоку-2» через свою економічну зону, але може висунути свої вимоги щодо, наприклад, «дотримання екологічної безпеки».

 Про окупацію Криму

«Окупація Криму Російською Федерацією є грубим і неприпустимим порушенням територіальної цілісності України».

Посол зазначив, що Швеція рішуче підтримує українську ініціативу щодо створення Кримської платформи, зусилля із використання дипломатичних інструментів для збереження проблеми окупації Криму в міжнародному порядку денному. За словами пана Посла, окупація Криму безпосередньо впливає на безпеку Європи. Це проблема, що стосується міжнародного права, прав людини та безпеки.

 Про найважливіші реформи в Україні

За словами Посла, «Децентралізація є однією з найважливіших та найуспішніших реформ».

Посол Тиберг пояснив значення самоврядування для громадян: вони можуть впливати на рішення, що безпосередньо впливають на них на місцевому рівні. Також Посол наголосив на важливості реформи ЗМІ, адже в Україні існує середовище медіа, більшою мірою контрольоване приватними гравцями. Таким чином, необхідно створити неупереджений суспільний мовник. Також пан Посол згадав реформу фінансового сектору в Україні та високо оцінив роботу тих відданих державних службовців, чиї зусилля  сприяли фінансовій стабільності України.

Водночас Посол зауважив: «Я не був би здивований, якби Росія мала низьку зацікавленість в проведенні Україною успішних реформ».

 Про інвестиційний клімат в Україні

«Інвестиційний клімат в Україні все ще має серйозні проблеми», - сказав пан Посол.

Посол Тиберг висловив своє захоплення економічним потенціалом України, географічним положенням в середині Європи, людським капіталом, який неможливо знайти у Швеції, рівнем освіти, підприємництва та творчості. Посол зазначив, що в Україні існує багато успішних шведських стартапів. Однак, згадуючи про прихід IKEA на український ринок, він зазначив, що проблеми інвестиційного клімату в Україні залишаються.

 Про Дія City та діджиталізацію

Послу Тибергу добре відомо про створення проекту Дія CITY, спеціального правового та податкового режиму для ІТ-галузі. Він привітав успіх Міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова: «Віце-прем'єр-міністр Михайло Федоров робить феноменальну роботу». Однак Посол зазначив, що інвесторам необхідне створення правової системи, щоб не турбуватися про ефективність та справедливість вирішення своїх проблем.

Share