Фото Офісу Президента

Візит Держсекретаря США в Україну: про зовнішні загрози, внутрішні перешкоди та реформи

Державний секретар США Ентоні Блінкен прибув в Україну з офіційним дводенним візитом, назвавши його важливою можливістю обговорити російську агресію, що триває вже 8-й рік, реформи та виклики. Держсекретар Блінкен прилетів з Лондона, де відбувалася зустріч G7, і підтвердив, що усі країни великої сімки мають одностайну позицію стосовно підтримки України. 

В Києві на Ентоні Блінкена очікувала насичена програма, яка включала в себе зустріч з президентом України Володимиром Зеленським, Міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, з Прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем, головами парламентських фракцій і, що дуже символічно, – з Митрополитом Епіфанієм. 

 «Це мій перший візит в Україну на посаді Держсекретаря і ми хочемо показати, наскільки цінуємо нашу дружбу та партнерство з Україною» - заявив Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з українським президентом. 

В ході прес-конференції Ентоні Блінкен назвав українське громадянське суспільство «потужним», але неодноразово наголошував на тому, що проти нього грає не лише зовнішній ворог, а й внутрішній. Він підкреслив, як важливо і далі проводити роботу в напрямку Євроатлантичного співробітництва, реформування інституцій та підвищення спроможності захистити себе.

Держсекретар США підтвердив, що у Вашингтоні бачать те, що робить Росія у Криму, на Донбасі, і що вздовж кордону і надалі лишається висока концентрація військ. За його словами, рівень загрози все ще є досить високим. 

Безпекові питання вийшли на перший план обговорень - США продовжать надавати Україні військову підтримку та поглиблюватимуть співпрацю у цьому напрямку. Окремим пунктом, про який зазначав і Міністр закордонних справ, стали можливі заходи з підвищення безпеки в регіоні Чорного та Азовського морів. 

“Перед Україною стоять два виклики - один ззовні, від Росії, але є ще загроза зсередини - це корупція, олігархи та інші особи, які ставлять свої інтереси вище інтересів українського народу” – заявив Держсекретар, визнавши, що ці два елементи взаємопов'язані, тому що Росія також використовує корупцію і осіб, які допоможуть їй просувати свої інтереси.

Підкресливши, що США рішуче проти дестабілізації ситуації в Україні та підтримує антикорупційні реформи, він чітко назвав, що саме агресія Росії та корумповані сили прагнуть забрати в українського народу те, що належить йому по праву – майбутнє. 

Очевидно, якщо візит 46-го президента США Джо Байдена все ж відбудеться в цьому році, а сподівання на це пролунало з обох боків, це може стати потужним сигналом Кремлю. Втім, на разі ми бачимо: зусилля американської дипломатії цим візитом направлені і на донесення верхівці української влади, що потрібно припинити покладати провину за невдачі на попередників і почати виконувати обіцяне українському народові. Коли Державний секретар пояснює, що США готові нас підтримувати, але Україні важливо рухатися в напрямку прозорості функціонування судової системи, антикорупційних органів, - це має служити поштовхом до швидкої роботи над помилками. Тому чи доречно було президенту Зеленському ухилятися під час спільної прес-конференції від питань західних журналістів стосовно Руді Джуліані, Андрія Єрмака чи нещодавніх змін у Нафтогазі?

Своїм візитом Держсекретар очевидно демонструє Кремлю, що у Вашингтоні все бачать: від кібератак до складних корупційних схем закордоном, що розуміють справжню сутність Північного потоку-2 та процеси, яким сприяє Росія в Європі. Втім і для України це меседж, що ми маємо докласти зусиль для свого зростання. 

«Прийняття законів важливе. Але не менш важливе їх виконання і український народ хоче бачити виконання законів» - підсумував Ентоні Блінкен. 

Share