Геополітичний огляд: Про що свідчить незмінна політика РФ після Женеви

У постженевських реаліях суспільство розділилося на два табори, де в одному підтримували 46-ого Президента США, а в іншому – його російського візаві. Світові ЗМІ, політологи та експерти одностайно заявляли, що США прагнули продемонструвати свою непохитність та відданість американській демократії, в той час як Путін гучно висловлювався про ворожий західний світ з метою продемонструвати свою силу і абсолютну непричетність до більшості піднятих проблем.

Очевидно, було домовлено, що ряд піднятих під час зустрічі питань мають залишитися неозвученими. Найбільше привернула увагу відсутність коментарів стосовно Північного Потоку-2 та уникнення теми України. Втім, деякі озвучені під час окремих прес-конференцій пункти, в яких сторони декларували згоду, також викликають питання.

Президент Байден заявив, що передав Путіну список з 16 секторів критично важливої інфраструктури США, що за будь-яких умов не мають ставати об’єктами для хакерів. Путін, в свою чергу, публічно стверджував, що Росія непричетна до гучних хакерських атак, що нещодавно сколихнули США. Він також наголошував, що більшість атак здійснюються з кіберпростору США та Канади.

І поки російські хакерські групи переключили свою увагу на німецькі банки, постає питання: чи не мають бути встановлені правила, що виключатимуть хакерські атаки на значно ширший список? Недавно ЗМІ повідомляли про напад російської хакерської групи Fancy Bear на ряд німецьких банків. Це при тому, що Німеччина проводить досить лояльну політику по відношенню до РФ і підтримує добудову Північного Потоку-2. Виходить, що Росія прогнозовано залишає за собою право діяти всупереч домовленостям та заперечувати будь-які ворожі дії як з країнами, які, на її думку, проводять дружню політику по відношенню до неї, так і з нібито ворожими. Очевидно, мають бути задіяні жорсткі дії превентивного характеру для вирішення подібних питань.

Не менш цікавий розвиток подій стався у Чорному морі 23 червня. Росія запустила чергову масовану інформаційну атаку, а саме заявила про обстріл британського есмінця, що нібито здійснював небезпечні маневри в територіальному морі РФ. Втім, з боку Сполученого Королівства пролунало спростування з подальшою заявою, що Defender слідував по міжнародно визнаному коридору в територіальних водах України. Новина надзвичайно швидко розлетілася світом. В експертних колах склалася думка, що подібна інформаційна атака більше схожа на тестування чергової технології проти Заходу, оскільки 30 червня Путін заявив, що за інцидентом стоять США.

Не змінилися російська політика і в питанні утримання американських громадян в російських тюрмах, що також було підняте в Женеві. Сторони заявляли, що прагнутимуть знайти компроміс у питанні взаємного обміну утримуваних громадян двох країн. 28 червня стало відомо, що Московський міський суд відхилив апеляцію колишнього морського піхотинця США Тревора Ріда і підтвердив вирок у дев’ять років позбавлення волі.

В той же день на сайті Держдепу США з`явилося попередження стосовно поїздок в РФ з яскравою червоною позначкою Do not travel. Держдеп рекомендував американцям утриматися від поїздок до Росії через тероризм, переслідування, обмежені можливості американського посольства і довільне застосування місцевого законодавства. Таким чином США поки що обмежуються лише заявами.

Росія ж, в свою чергу, з повної сили демонструє, що і надалі дотримуватиметься обраного курсу політики з агресивними діями відносно Заходу. Під час прямої лінії з Путіним, що відбулася 30 червня, вчергове пролунали антизахідні заяви. Він заявив, що Президент України віддав країну під повне зовнішнє управління Вашингтона, Парижа та Берліна, а також назвав українців та росіян одним народом. У відповідь на такі заяви, Президент України Володимир Зеленський ще раз роз`яснив, що ми різні народи, у яких втім має бути одна мета – завершити війну і повернути окуповані території Україні.

З боку Росії такі заяви – це не лише прояв агресії до України, це також черговий опосередкований меседж Заходу, що Кремль не змінить своєї позиції. І саме це показово свідчить, що Заходу потрібно змінювати тактику, стратегію та задіювати інструменти, які ще лишаються в наявності. Наприклад не закривати очі на Північний потік-2, зловживання Газпромом на європейському газовому ринку та антикліматичну діяльність російських нафтогазових компаній в Арктиці.

Share