Точка неповернення або що чекає нас після ленд-лізу

Учора, 9 травня, Президент Сполучених Штатів Джо Байден підписав так званий Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 або, кажучи простіше, закон про ленд-ліз. 

Ще на початку квітня за законопроект проголосували усі американські сенатори, після чого його схвалила більшість Палати представників (проти виступили лише десятеро членів Конгресу). 

За цей час, напевно, тільки лінивий не провів аналогію між новою програмою допомоги Україні та ленд-лізом часів Другої світової війни. Подібність справді значна.

Як і в 1941 році, новоспечений ленд-ліз для Києва передбачає спрощення процедури постачання озброєнь, техніки та інших ресурсів. Причому за «іншими ресурсами» ховається широкий спектр варіантів від сировини до військових навчань.

Постачання здійснюватиметься у формі позики або передачі в оренду за умови повернення в майбутньому. Тобто Україна не змушена оплачувати отриману допомогу тут і зараз. 

Більше того, знищену в ході війни техніку повертати чи відшкодовувати не доведеться, а кредити матимуть довготерміновий характер. СРСР, наприклад, розпочав виплачувати борги лише у 1972 році, а до повного погашення взагалі не дожив.

Ключовим аспектом нової програми є так званий особливий режим постачання або виняткова компетенція президента Байдена у питаннях військової допомоги Україні. Господарю Білого Дому більше не доведеться просити Конгрес про астрономічні суми для Києва.

Даний фактор особливо важливий напередодні проміжних виборів у США, що відбудуться вже восени 2022 року. Адже навіть за умови втрати демократами більшості у Конгресі, у сфері постачання озброєнь в Україну останнє слово залишатиметься за виконавчою гілкою влади.

Не менш важливим плюсом українського ленд-лізу є його рамковий характер. Новий закон не фіксує жодних видів техніки, що надаватиметься. Це, зі свого боку, залишає неабиякий простір для двосторонніх перемовин і маневрів, зокрема в напрямку наступального озброєння.

Тим не менш, у питаннях ППО та постачання в Україну американських літаків прогресу, скоріш за все, не буде. Основною перешкодою у цій сфері була та залишається позиція Білого Дому.

Загалом прийняття закону про ленд-ліз є важливим сигналом про двопартійну підтримку України в США. Однак конкретні результати новоспеченої програми залежатимуть від обсягів та структури наданої допомоги, а також оперативності прийняття відповідних рішень.

В даному контексті варто нагадати, що згідно з нещодавнім опитування The Washington Post і ABC 37% американців вважають недостатньою допомогу, що її адміністрація Байдена надає Україні. Чекаємо реакції американських союзників на такі цифри та віримо у перемогу.

Share