Мегафонна дипломатія: що замислив Вашингтон

В інформаційній боротьбі США та Росії розпочалась нова ера. Шкода лишень, що приводом для цього стала ескалація конфлікту в Україні.

За попередніх інформаційних зіткнень із Москвою Сполучені Штати були змушені битися зі зв’язаними руками. Якщо Кремль ніколи не цурався відвертої дезінформації, то Вашингтон подібної розкоші собі дозволити не міг. Грузія 2008 року та Крим 2014 – яскраві приклади.

Однак на тлі загострення українського питання адміністрація Джо Байдена, схоже, змінила техніку ведення інформаційної війни.

Цього місяця заголовки західних ЗМІ кишіли даними, котрі щедро постачали розвідки різних держав. «Росія встановить в Україні маріонетковий уряд», «Кремль спробує сфабрикувати атаку з боку України», «Російська армія готова до повномасштабного вторгнення на 70%».

Очевидно, Білий дім та його союзники зайняли позицію небаченої досі гласності. Американські аналітики вже назвали це «мегафонною стратегією Байдена».

Викриття російських змов видається ефективною відповіддю. І все ж несе за собою певні ризики. Адже гучність заяв Вашингтону не гарантує їх недостовірності. На кін поставлено немало.

Глава Постійної делегації у Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв переконаний:

«США хочуть змусити Путіна перестати гратися в гібридні війни та зробити остаточний вибір: або наважитися на широкомасштабне вторгнення, або відступити. Паралельно з цим Вашингтон та Лондон вживають усіх заходів, щоб можливе вторгнення стало економічною та військовою катастрофою для Росії, і щоб вибір для Путіна став очевидним».

Донедавна до успіхів «мегафонної стратегії» належала лише незвична єдність західних союзників та готовність вводити жорсткі санкції в разі російської агресії. Однак у вівторок ситуація кардинально змінилася.

15 лютого російські медіа повідомили, що війська південного та західного округів, які межують з Україною, повертаються у місця постійної дислокації «після завершення навчань». Пізніше інформацію підтвердило міністерство оборони Росії.

«Жодного зв’язку із західною істерією відведення військ не має», – заявив головний дипломат Кремля Сергій Лавров.

Ще одна представниця російського МЗС Марія Захарова взагалі оголосила 15 лютого 2022 року «днем провалу західної пропаганди війни». Мовляв, Москва розбила супротивника без єдиного пострілу.

Тим не менш, офіційних даних про відведення російських військ від українських та західних спецслужб поки що немає. А без них про ефективність «мегафонної дипломатії» Вашингтону говорити, на жаль, зарано.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відреагував на ситуацію так: "З Російської Федерації постійно лунають різні заяви, тому у нас вже є правило: побачимо, тоді повіримо”.

Поділяють думку міністра президент США Джо Байден та генсек НАТО Єнс Столтенберг. Останній навіть заявив, що Росія, схоже, продовжує військове нарощування в регіоні.

Share