Потрійний візит та висновок Єврокомісії

Українці радіють позитивному висновку Європейської комісії щодо надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу. Тим часом, ми пропонуємо проаналізувати, які нещодавні зміни могли цьому посприяти та що буде далі.

Ще минулого тижня Президент Зеленський повідомив у Твіттері, що Київ та Париж координують кроки щодо шляху України в ЄС.

Це стало таким собі сигналом про пом’якшення позиції Франції з питання українського членства в Євросоюзі. Однак тоді Єлисейський палац зберіг звичну стриманість та не відповів на твіт Зеленського взаємністю.

Сьогодні Європейська Комісія затвердила свій позитивний висновок щодо відповідності України критеріям кандидата на вступ до Європейського Союзу. Однак ключові зміни в даному контексті відбувалися вчора.

16 червня до Києва із візитом прибули одразу три європейські лідери: президент Франції Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єр-міністр Італії Маріо Драґі. Пізніше до трійки приєднався президент Румунії Клаус Йоганніс.

Думки експертів щодо мети такого візиту розділилися. Частина з них вважала, що європейські лідери везуть в Україну план мирного врегулювання війни в Україні або так званий Мінськ-3. Інші ж робили акцент саме на євроінтеграційному треку переговорів. Учора останню думку підтвердив особисто Еммануель Макрон, недвозначно підтримавши надання нового статусу Україні.

Аналогічних змін зазнали позиції лідера німецького уряду Олафа Шольца та прем’єр-міністра Італії Драгі. Обидва висловилися за «негайний» статус кандидата на вступ до ЄС для Києва.

Одразу після візиту європейських лідерів у ЗМІ з’явилися обнадійливі прогнози щодо сьогоднішнього висновку Європейської комісії. Наразі бачимо, що прогнози справдилися. Україна ще на крок наблизилася до членства в ЄС.

Низка експертів вважає, що саме рішення Європейської комісії буде вирішальним у питанні нового статусу України. Підтвердженням цього стала готовність уряду Данії підтримати Україну на голосуванні, за умови позитивної рекомендації від Єврокомісії. Донедавна країна виступала проти, наголошуючи на незавершених українських реформах у сфері протидії корупції.

І все ж це ще не кінець. Сам статус кандидата надаватимуть країни-члени на черговому саміті ЄС, що відбудеться 23-24 червня у Брюсселі. Відповідне рішення потребує одноголосності усіх учасників.

«У порівнянні навіть з початком тижня ми сьогодні стали ближче до отримання статусу кандидата на членство в ЄС. Гостям подяка. Але ще не всі перешкоди подолано, не всі пастки обійдено. Рішення ухвалюється консенсусом, тому усі командно продовжуємо спокійно, зосереджено працювати на результат», - заявив очільник українського дипломатичного відомства Дмитро Кулеба після візиту європейських лідерів.

Над чим саме доведеться працювати українським дипломатамНа жаль, в Європі все ще немає єдності щодо надання Україні статусу кандидата. Зміна позицій Франції, Німеччини, Італії та Данії з цього питання матиме надважливе, однак не вирішальне значення. Низка європейських держав все ще вважає, що Україна не виконала в повному обсязі необхідні критерії.

До цього табору до сьогодні належать Австрія, Швеція та Нідерланди (експерти переконані, що Угорщина голосуватиме за). Очікуємо позитивних змін після висновку Європейської комісії.

Однак чого чекати Україні, якщо уряди вищезгаданих держав переконати не вдасться?

За словами віцепрем’єрки з питань євроінтеграції Ольги Стефанішиної для України в Брюсселі підготували два плани: А та Б.

За першим сценарієм Київ отримає від Єврокомісії позитивний висновок, а держави члени ЄС проголосують за надання Україні статусу кандидата. Після цього наступних перемог доведеться зачекати. Україна отримає дорожню карту реформ, за якою і рухатиметься на етапі переговорів щодо вступу в ЄС.

У свою чергу другий сценарій на Банковій розцінюють як поразку. Що й не дивно. Адже за умовним планом Б Україна стане так званим «кандидатом у кандидати» та буде змушена виконати домашню роботу у вигляді реформ ще до набуття нового статусу.

Надання статусу кандидата на вступ до ЄС відкриє для України низку нових можливостей (детальніше у наших попередніх текстах). Однак, що найважливіше, таке рішення продемонструє всьому світові єдність Європи в питанні підтримки України. Саме її так не вистачає українцям, що кожного дня жертвують власним життям заради європейських цінностей.

Share