""

TRUMAN Index: Успіх Саміту ЄС, пауза у «Мінську» та подвійна гра Трампа

TRUMAN Agency презентує черговий квартальний індекс двосторонніх відносин України з ЄС, США, Китаєм, Росією та НАТО.

Найменший показник TRUMAN Index залишається у відносин України та Росії. Він становить (-)3,2.

«Як ми і прогнозували, гра Путіна у  миротворця припинилася одразу після виборів –  індекс пішов униз. За звітний період з одного боку ми бачимо значне пожвавлення перегляду договорів з Росією та, зокрема, неподовження так званого Великого договору про дружбу, співробітництво та партнерство», – розповідає старший партнер TRUMAN Agency Тамара Тачинська. 

Зі свого боку, Кремль явно зробив ставку на зміну влади в Україні, зокрема, на “комфортних” для себе лідерів. Майбутні вибори впливають і на мирний процес, що наразі стагнує. За спостереженнями наших експертів, пауза у ньому може тривати до березня. А якщо ставка Кремля не зіграє на президентських перегонах, то і до жовтня, коли відбудуться вибори у Верховну Раду.

Стосунки між Києвом та Москвою напряму пов’язані зі стосунками з західними партнерами.

TRUMAN Index періоду у відносинах України та ЄС сьогодні становить 1,95. На цьому напрямі необхідно відзначити успіх Саміту Україна-ЄС, що дав вичерпні відповіді на головні питання української політики. Європейські прагнення України – визнано і підтримано, Росію названо агресором, а стратегічну роль України у дуже чутливому питанні транзиту газу – підтверджено. 

«Водночас триває боротьба з Північним Потоком-2, та подовження санкцій вже не виглядає автоматичним процесом та спричиняє внутрішні дискусії серед країн ЄС», – відзначає Тамара Тачинська. 

Index відносин України та США зростає та становить 1,22. Це більше, ніж минулого періоду, однак, бувало й краще. Президент Дональд Трамп продовжує подавати досить неоднозначні сигнали щодо співпраці з Владімір Путіним. Але Держдеп непохитно стоїть на сторожі територіальної цілісності України (приклад – «Кримська декларація»). Водночас, Україна в особі померлого сенатора Джона МакКейна втратила свого великого друга у Вашингтоні, а на тлі чуток про можливу відставку голови Пентагону Джеймса Меттіса, може втратити і свого військового союзника. Проте, президент США Дональд Трамп зайняв принципову позицію щодо співпраці тієї ж ФРН (яка є головним локомотивом ЄС) з РФ у проекті «Північний Потік-2». І це також може стати певним дестабілізуючим чинником у трикутнику Україна-ЄС-США.

На цьому тлі справжнім проривом могли б стати взаємовідносини ще з одним потужним світовим гравцем – Китаєм. Проте, наші експерти констатують відсутність прогресу у взаєминах між Києвом та Пекіном. TRUMAN Index періоду становить 0,69. 

«У той час як Пекін та Москва демонструють політичне зближення, Київ системно розбудовує культурний напрямок та спорадично - економічний. Навіть заява про оголошення  2019-го року роком Китаю в Україні пішла в небуття», – коментує аналіз періоду у відносинах України та Китаю старший партнер TRUMAN Agency.  

Методологія дослідження:

Експерти TRUMAN Agency оцінюють всі прояви двосторонньої взаємодії, залежно від рівня контактів та наслідків для української сторони за шкалою від мінус 10-ти до плюс 10 балів. TRUMAN Index – це сума балів за кожним напрямком, розділена на кількість подій у періоді дослідження.

Share