""

TRUMAN Index Україна-США: Брак відносин і випробування деолігархізацією

Останні три місяці з огляду на обрання нового президента мали б стати періодом відносного затишшя в українсько-американських відносинах. Проте так не сталося. Зокрема, через резонансні заяви адвоката Трампа Рудольфа Джуліані зі звинуваченнями на адресу оточення новообраного президента Володимира Зеленського й дочасне відкликання посла США в Україні Марі Йовановіч, яку змінив екс-посол США в Україні Вільям Тейлор. TRUMAN Index Україна-США в квітні-червні 2019 року продемонстрував незначну негативну динаміку і склав 1,04.

«Чого справді мало в українсько-американських відносинах – це відносин», – пише авторка американського розділу Альона Гетьманчук. «Є внутрішня політика США, де Україну на найвищому рівні наразі вважають джерелом компромату. Є американсько-російський діалог, де в Україні й досі вбачають перешкоду».

Виклики, які постали перед президентом Зеленським на американському напрямку, значно серйозніші за ті, що стояли перед Порошенком: і через розв’язані руки американського президента після завершення розслідування Мюллера, і через дедалі помітнішу «втому від санкцій», і через спадщину від попередньої влади.

Справжнім випробуванням для новообраного президента буде деолігархізація політики, особливо опір Коломойському і максимальне дистанціювання від олігарха, чию деструктивну роль у реформуванні України США визнають. Від американців буде чимало запитань щодо головних призначень, котрі не вписуються в логіку деолігархізації.

Конгрес далі відіграватиме важливу роль у стримуванні російської агресії та стоятиме на заваді можливому зближенню Трампа і Путіна. Але подальша підтримка України потребуватиме активізації зусиль українського керівництва, що спрямовані на результативність боротьби з корупцією, верховенства права, деолігархізацію.

Share