Александер Вінніков у KYIV NOT KIEV: НАТО – друг України

KYIV NOT KIEV, новинний відеопроект, започаткований членами команди TRUMAN Agency, продовжує сезон інтерв’ю з послами. У новому епізоді ведучі Тетяна Гайдук та Поліна Бойчук приймали пана Александра Віннікова, Голову Представництва НАТО в Україні.

Пан Вінніков зазначив, що приїхати в Україну в якості Голови Представництва НАТО в історичний для України період (2015 рік - Росія вже окупувала Крим і розпочала збройну агресію на сході України) було професійним викликом.

З того часу НАТО вирішило критично збільшити підтримку України"Ця підтримка набула як політичного, так і практичного виміру. Одним із практичних втілень було посилення присутності НАТО тут, в Україні". З цією метою Альянс відкрив Представництво НАТО у Києві.

Про верховенство права в Україні

"Я думаю, що всі західні партнери України погоджуються, що цей напрямок реформ є чітким пріоритетом з нашої точки зору і допоможе Україні наблизитися до своїх стратегічних цілей щодо членства в ЄС та НАТО", - говорить Александер Вінніков. Враховуючи історичну промову Генерального секретаря НАТО у Верховній Раді та нещодавню заяву послів G7, справедливо сказати, що партнери України твердо підтримують впровадження судової реформи.

Про реформування Служби безпеки України

У січні 2021 року парламент України прийняв за основу проект Закону "Про внесення змін до Закону України" Про Службу безпеки України "щодо вдосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України". За рішення проголосували 285 депутатів.

Пан Вінников підкреслив, що ця реформа "є ключовим аспектом порядку денного реформ і наблизить Україну до євроатлантичних стандартів". Він привітав прийняття в першому читанні законопроекту про Службу безпеки та відзначив, що голосування показало міжполітичний консенсус між фракціями Верховної Ради. Це означає розуміння владою важливості реформи для національних інтересів.

Про відповідність України стандартам НАТО

"Країна повинна бути готова до членства [в НАТО], перш ніж можна буде зробити політичну оцінку того, як її інтеграція країн посилить безпеку Альянсу", - говорить Александер Вінніков.

Український Центр "Нова Європа" оприлюднив аналітичну записку на тему "Що зроблено запрезидентства Зеленського". Експерти сходяться на думці, що під час президентства Зеленського Україна продемонструвала досить добру динаміку у впровадженні стандартів НАТО.

Для порівняння, експерти Центру "Нова Європа" продемонстрували відсоток стандартів, що впроваджуються членами НАТО. Наприклад, на початку 2021 року в Чорногорії впроваджено 22% стандартів НАТО, 29% в Албанії, а в Північній Македонії ще не досягли 1%.

Якщо говорити про країни-партнери НАТО, то Австрія досягла 14%, Україна - 19%. Ми можемо погодитись, що Україна має дуже добрі темпи впровадження цих стандартів.

Про конфлікт з Угорщиною

"На всю практичну роботу, яку ми робимо з Україною, ця позиція не вплинула", - каже пан Вінников. Він зазначає, що Україна продовжує політичний діалог з Альянсом, використовуючи інші платформи, максимізуючи їх ефективність. Водночас НАТО з нетерпінням чекає, що Угорщина та Україна врегулюють свої розбіжності щодо закону про освіту.

Можливість членства України в НАТО

У 2008 році лідери НАТО пообіцяли Україні та Грузії, що ті одного разу приєднаються до Альянсу. Тоді Німеччина, Франція та інші держави НАТО, замість того, щоб запропонувати двом країнам План дій щодо членства, зобов’язались запросити їх приєднатися в якийсь момент у майбутньому. Відтоді Україна веде боротьбу з підтриманими Росією терористичними угрупованнями, Крим залишається окупованим, як і 20території Грузії.

Щоб Україна стала членом НАТО, вона повинна забезпечити видимі для Альянсу функціонуючі демократичні інститути, верховенство права, боротьбу з корупцією та дотримання прав людини. "Кожна державащо приєднується, повинна повністю поділяти ці цінності і повиннапоказати, що його демократія відповідає позиції, яку представляє Альянс", - заявив пан Вінников.

Share