Посол Ізраїлю в Україні в інтерв'ю KYIV NOT KIEV: Ізраїльські інвестори досі побоюються заходити в Україну

Про різне сприйняття Росії

"Ми взагалі не розглядаємо Росію як ворога", - твердо заявив пан Ліон. Посол підкреслив, що Держава Ізраїль впевнена - Росія не стоїть за поставками зброї для ХАМАС. За його словами, Іран відповідає за ці поставки з метою знищення Держави Ізраїль.

Тим не менше, щодо триваючої війни на сході України, пан Ліон вважає, що єдиним способом змінити поведінку держави-агресора є діалог, "Ізраїль також закликає Росію до діалогу".

"Ваші герої – наше жахіття".

За словами пана Посла, Україна на сьогодні є однією з країн із найвищим рівнем антисемітизму. Причиною є недостатня обізнаність людей щодо своїх антисемітських слів чи дій.

Посол приводить у приклад дослідження ADL Global 100 Index, котре показало, що станом на 2019 рік Україна мала один з найвищих рівнів антисемітизму в Європі. Найвищий рівень у Польщі - за 4 роки він зріс з 37% до 48%, в Україні - з 32% до 46%. Згідно з опитуванням, приголомшливі 72% українців погодились із твердженням: "Євреї мають занадто велику владу в світі бізнесу". Цікаво, що Pew Research Center у 2018 році опублікував зовсім інші статистичні дані. У ньому найнижчий рівень побутового антисемітизму зафіксовано в саме Україні.

Говорячи про відмову Ізраїлю сприймати українські кроки для увічнення імен національних героїв, називаючи на їх честь стадіони та вулиці, Посол каже: "Ізраїль не може це прийняти і буде говорити про це голосно". Нагадаємо, що Джоель Ліон негативно відреагував на рішення Тернопільської міської ради, яка назвала стадіон на честь командира УПА Романа Шухевича, що здобуло широкого розголосу в українських ЗМІ.

Про відмову Ізраїлю визнати Голодомор геноцидом

Ізраїль не робить жодних кроків для того, щоб визнати Голодомор геноцидом проти української нації, доки використовується термін "геноцид". За словами пана Посла, багато євреїв також загинуло через цей голод. "Для нас дуже важко сказати, що він [Голодомор] був проти українського народу", - сказав пан Ліон.

За даними істориків, в Україні від Голодомору загинуло близько 7 мільйонів людей. Майже 20 країн визнали голод в Україні у 1932-33 рр. геноцидом української нації. Близько 81% голодуючих в Україні були українцями, 4,5% - росіянами, 1,4% - євреями та 1,1% поляками.

Про перспективи українсько-ізраїльських двосторонніх відносин

Незважаючи на нещодавню зміну уряду Ізраїлю, пан Посол переконаний, що зовнішні відносини Держави Ізраїль і надалі будуть дуже стабільними. Основним посланням, навколо якого будуються переговори з Україною, є "співпраця у всіх сферах". Нині зв'язки між Києвом та Єрусалимом міцні. Посол навіть навів приклад: "Коли ваш Президент [Зеленський] телефонує моєму новому Прем'єр-міністру одним із перших, це є показником добрих і теплих відносин між нашими країнами".

Коли українці зможуть поїхати до Ізраїлю

Нещодавно українські ЗМІ опублікували суперечливі новини щодо відкриття Ізраїлем кордонів для українців. Однак пан Посол наголосив - сталося непорозуміння. "Ізраїль закритий для всіх іноземців", - підкреслив він. Останні новини стосувались деяких спеціальних запитів на в'їзд, які можуть допомогти особі, одруженій із ізраїльтянином, або батькам ізраїльського громадянина. Однак він заявив, що 1 липня Ізраїль відкриє свої «двері» для переліку країн, з яких тільки вакцинованим туристам буде дозволено приїжджати до Ізраїлю. І Україна не належить до цього списку.

Чому ізраїльські інвестори не хочуть приїжджати в Україну

За даними Національного банку України, прямі інвестиції Ізраїлю в економіку України станом на 2020 рік становили 68 700 000 доларів. Основними сферами інвестицій є операції з нерухомістю, інформація та комунікації, переробна промисловість.

"Вони все ще перелякані", - заявив пан Посол про ізраїльських інвесторів, що остерігаються вести бізнес в Україні. Він навів приклад: люди бояться щось купити, адже потім хтось може прийти до суду, заплатити хабаря, і в нього все відберуть. Однак, Посол підкреслив, що Україна працює над вирішенням проблеми правосуддя, намагаючись реформувати країну, забезпечити кращу прозорість та менше корупції. Найнеобхідніше, за його словами, це сильна судова влада. Коли люди бачать судову систему, якій можна довіряти, вони будуть готові вкладати в країну свої гроші.

Перші результати Угоди про вільну торгівлю

"Ви можете привести теля до корови, але воно повинно почати пити молоко самостійно", - заявив пан Посол. За його словами, роль урядів полягала у полегшенні роботи бізнесу, і наразі зробити чогось більшого не можна.

Однак "завжди є місце для покращення", переконаний пан Ліон, тому зараз підприємці вивчають подальші потреби в Україні та Ізраїлі, щоб зробити ділові відносини ще більш зручними та прибутковими. Український та ізраїльський уряди сподіваються, що люди скористаються цією можливістю, щоб розвивати наші двосторонні відносини та використовувати їх на краще.

Про те, як Україна стає стартап-нацією

"15 000 українців зараз працюють в ізраїльських ІТ-компаніях і одночасно залишаються в Україні", - сказав пан Посол. Він вважає, що це зручно і для України. Оскільки завдяки своєму досвіду в ізраїльських технологічних гігантах вони можуть будувати свій бізнес тут, в Україні, використовуючи набуті знання.

Share