«Світлофорна коаліція»: Як вибори у Німеччині вплинуть на Україну?

Вибори у Німеччині завершено. Хоча офіційний підрахунок голосів продовжується, екзит-поли прогнозують перемогу Соціал-демократичної партії. За СДПН свій голос віддали 25,7% виборців. На другому місці блок Ангели Меркель ХДС-ХСС із результатом у 24,1%. Партія Зелених або Союз 90 посіла третю сходинку, здобувши 14,8%. Четвертими фінішували Вільні демократи (ВДП), обігнавши при цьому про-російську Альтернативу для Німеччини, а також ліві політичні сили.

Соціал-демократи на чолі із власним претендентом на посаду канцлера Олафом Шольцем вже приймають привітання із перемогою та заявили про готовність сформувати уряд, котрий, враховуючи попередні результати виборів, буде коаліційним.

Експерти пророкують створення так званої «світлофорної коаліції», в межах якої соціал-демократи (партійний колір – червоний) ділитимуть урядові лави із ВДП (жовтий) та партією Зелених. TRUMAN спробував проаналізувати, чого чекати Україні від нового уряду Німеччини?

Участь у коаліції Зелених, безумовно, стане позитивною звісткою для Києва. Союз 90, окрім екології та трансформації економічної системи, надзвичайно переймається українським питанням. Зелені виступають проти експлуатації Північного Потоку 2 та обіцяють тиснути на Москву із вимогами дотримуватися Мінських угод. Від деяких членів партії навіть лунали обіцянки про поставки Україні оборонного озброєння. 

Аналогічних поглядів дотримуються і представники Вільних демократів. Проте не варто забувати, що старшим братом в коаліції стане партія, котра набрала найбільше голосів, а саме СДПН. Востаннє есдеки приходили до влади у Німеччині ще в 1998 році. Тоді канцлер Шредер виступав за побудову дружніх відносин із Російською Федерацією. Сьогодні він працює на Газпром. Загалом від СДПН очікують м’якшого підходу до Росії. Тут варто враховувати класичну для соціал-демократів східну політику, що передбачає нормалізацію відносин із Москвою. 

Тим не менш, претендент на пост канцлера від СДПН Олаф Шольц неодноразово обіцяв продовжувати зовнішньополітичний курс Ангели Меркель, у тому числі і стосовно України. Передвиборча кампанія німецького віце-канцлера та міністра фінансів наголошувала на збереженні стабільності, з якою роками асоціювалася Мутті. Однак, в питанні того ж ПП-2 Шольц виступав за звершення будівництва газопроводу.

Водночас, низка експертів радить не витрачати час на аналіз потенційних коаліцій, адже коаліційний уряд в Німеччині це завжди про компроміс. Зеленим навряд чи вдасться реалізовувати власну зовнішньополітичну стратегію, ігноруючи погляди соціал-демократів. І навпаки. А новий канцлер, ким би він не був, зіткнеться з низкою очевидних дилем, що змусять діяти прагматично, в тому числі і у відносинах з Україною.

Найімовірніше, новий уряд залишить все, як є, проте в подальшому уникатиме жорстких зобов’язань щодо врегулювання українського питання. Німеччина й надалі підтримуватиме європейську та євроатлантичну інтеграцію Києва, але без жодних строків та обіцянок. Санкціям проти Кремля також нічого не загрожує. У той самий час діалог з Росією буде налагоджено. ЄС потребує робочих зв’язків із Москвою, вважають експерти. Для Європи це питання статусу. У Нормандському форматі Німеччина теж залишиться, проте за відсутності Меркель лідерство на себе перейме Париж. 

Загалом в німецькій зовнішній політиці не варто шукати білих та чорних сторін. Адже це завжди поєднання внутрішньополітичних тенденцій, економічних інтересів, європейських цінностей та лідерських амбіцій. Україні варто це усвідомити. Як і у випадку решти західних партнерів, адміністрації Зеленського не слід сподіватися на альтруїзм. Радше необхідно розробити низку вигідних пропозицій, що зацікавлять Берлін. 

Поки чекаємо офіційних результатів виборів, слід зосередитися на актуальних для Німеччини питаннях, а саме екології, енергетиці, торгівлі, безпеці та бізнесі. Час ще є. Формування урядової коаліції справа тривала та кропітка.

Share