Україна між Вашингтоном та Москвою: Чого очікувати від Заходу?

Ситуація навколо українських кордонів дедалі напруженіша. Росія демонструє силу, намагаючись досягнути поступок від Заходу. Однак, чи отримає їх КремльНещодавні перемовини сторін змушують в цьому сумніватися.

Учора, 7 грудня, увесь світ чекав результатів зустрічі лідерів США та Російської Федерації. За даними джерел, перемовини Путіна та Байдена, що відбулися онлайн, стосувалися в основному українського питання. Що й не дивно, адже без гучних погроз у бік Києва Путіну навряд вдалося б умовити свого американського колегу на розмову.

Окрім традиційних тем типу територіальної цілісності України та належного виконання Москвою Мінських угод, на порядку денному американо-російських відносин з’явилося нове неочікуване питання. Віднедавна Кремль відкрито вимагає від Заходу юридичних гарантій «нерозширення» НАТО на схід. Учора ввечері резонансну тему також порушували, на що Москва отримала категоричну відмову.

За словами Радника США з національної безпеки Джейка Саллівана, президент Байден заявив, що вибір міжнародних партнерів – особиста справа кожної держави. Жодних домовленостей щодо членства України в НАТО Росії досягнути не вдасться.

Як і очікували експерти, Москва вчергове спробувала виставити Україну загрозою власній безпеці. Вашингтон, у свою чергу, застеріг Путіна від нової інтервенції та подальшого нарощування військ. У разі розгортання повномасштабного військово конфлікту, Сполучені Штати пообіцяли негайно вжити жорстких економічних заходів та розширити постачання Україні оборонної техніки. Північний потік 2 за таких обставин перетвориться на важіль тиску на Москву, кажуть у Білому Домі. Вашингтон вже розпочав перемовини з цього приводу із новим урядом Німеччини.

Жорстку позицію Сполучених Штатів та їхніх партнерів щодо Росії продемонструвала і нещодавня зустріч членів НАТО у Ризі. Союзники заявили про готовність за потреби негайно безпеково підсилити країни східного флангу. Йдеться про можливе розгортання 40-тисячного контингенту на території Латвії та розширену присутність Штатів у Польщі.

Партнери також повідомили: у разі розгортання військового конфлікту, Київ наодинці не залишиться. Правда, конкретики подібним заявам досі не вистачає. Поки що НАТО планує координувати процес впровадження економічних санкцій своїми членами, до яких належать не лише країни ЄС, але й США та Канада. 

Не менш напруженою стала стокгольмська зустріч членів ОБСЄ. Одразу після низки гучних заяв міністр закордонних справ Росії Лавров провів перемовини із Держсекретарем США Ентоні Блінкеном. За словами очевидців, розмова відбувалась на підвищених тонах. Про спільний прес-брифінг не могло бути й мови.

Позиція Заходу вселяє надію. Однак, експерти застерігають українську владу від надмірних розрахунків на підтримку Заходу. Все таки основною загрозою для Вашингтону залишається Китай. Перш за все, Києву необхідно розвивати власний потенціал.

Share