Роман Опімах: Iнвестори чекають на нові ділянки

Зміна умов роботи в галузі вплине на розвиток газовидобування

Цьогоріч у вітчизняній газовидобувній галузі відбулися кардинальні зміни. Перший важливий крок – новий фіскальний режим. Запровадження стимулюючого оподаткування для буріння нових газових свердловин значно покращило інвестиційну привабливість галузі. За оцінками міжнародних експертів, Україна посідає найпривабливішу позицію серед видобувних країн на Євразійському континенті. Держава гарантує, що не змінюватиме рентних ставок на нові свердловини щонайменше 5 років. Мінімізується чинник, який лякав інвесторів та внутрішніх гравців у минулі роки, – непередбачуваність. Тепер податковий режим стабільний і привабливий.

Також з початку 2018 року почала діяти децентралізація ренти. Йдеться про відрахування 5% ренти на місця в тих регіонах, де відбувається видобуток. Місцеві громади отримують фінансову мотивацію співпрацювати з галуззю і ми вважаємо, що це сприятиме виділенню та погодженню облрадами нових ділянок для компаній.

Ще одна революційна зміна, яка стосується базового законодавства, – дерегуляція й істотне покращення дозвільного режиму. Ухвалений в березні цього року закон наближує Україну до провідних міжнародних стандартів дозвільної системи в галузі газовидобутку. Тепер дозвільну процедуру скорочено щонайменше на 18 місяців, скасовано понад 15 дозволів, ліквідується 6 ступенів дублюючих погоджень.

Ситуація з отриманням спецдозволів на користування надрами

Для приходу іноземного інвестора потрібні нові ділянки, доступ до надр. Наразі ситуація в цьому напрямку викликає стурбованість. Зокрема, Полтавська область не надає дозволів вже протягом трьох років. На 76 відмов – два погодження: невтішна статистика аж ніяк не на користь надрокористувачів.

Ми віримо, що децентралізація ренти стимулюватиме облради бути конструктивнішими. Нафта і газ не належать лише полтавчанам, це ресурс загальнодержавного значення. Якщо ситуація не зміниться, ми апелюватимемо до центральної влади, адже досягнення стратегічної мети – енергонезалежності України – є неможливим без виділення нових площ для розробки. Якщо є бар’єри та перепони, що гальмують усі важливі реформи, то їх потрібно усунути.

Залишився єдиний великий бар’єр – проведення відкритих аукціонів та пропозиція нових ділянок. У той час, коли в світі триває боротьба за залучення інвестицій у газовидобуток і країни щороку пропонують десятки тисяч квадратних метрів на торгах, в Україні аукціонів не було вже понад півтора року! На жаль, те, що вони не відбуваються, – це саботаж певних урядових установ. І водночас – свідчення політики подвійних стандартів. Нині законодавство передбачає можливість надання спецдозволів поза аукціоном. Статистика вражає: за останні 18 років 92% всіх площ надано в обхід відкритих, прозорих торгів! Ми категорично проти непрозорих та неринкових механізмів, що роблять це можливим.

Очікуємо, що незабаром буде оголошено перший міжнародний раунд нафтогазових аукціонів. Компанії, що працюють на ринку, готові запропонувати 50 ділянок загальною площею понад 15 тис кв км для винесення на торги, щоб у прозорому та відкритому аукціоні на рівних умовах з іноземними інвесторами взяти в ньому участь.

Галузь має звітувати перед громадою

Асоціація газовидобувних компаній підтримує ініціативу прозорості видобувних галузей (Extractive Industries Transparency Initiative), що діє в багатьох країнах. Згідно зі стандартом, галузь звітує не лише перед державою, а й перед громадою про те, скільки податків сплачено, скільки ліцензій має компанія, де здійснюють видобуток і скільки робочих місць створено. Починаючи з 2015 року, всі компанії Асоціації, а це 8 найбільших газовидобувних підприємств України, добровільно звітують за міжнародними стандартами прозорості EITI.

Інвестор не може працювати наосліп

Ми були ініціаторами відкриття державної геологічної інформації. Зараз це 175 тисяч звітів, переважно ще радянських часів, які складно використовувати. Для зовнішнього світу цієї інформації фактично немає. Інвестору пропонують приходити наосліп.

Ми розуміємо важливість відкриття геологічної інформації в доступному, комерційно привабливому вигляді. Інвестор має зайти на сайт і переглянути відомості про первинну геологічну інформацію – сейсміка, кількість свердловин на ділянці, дані про керн тощо. Така інформація має бути як по вакантних, незайнятих ліцензіями ділянках, так і по наявних ліцензійних площах. Це нормально. Є і вторинна інформація, вже інтерпретована, коли експерти ще у 70-80 роках ХХ ст. проаналізували первинний матеріал і зробили висновок. Але іноземці не довіряють цим висновкам, їм потрібно заново робити аналіз.

В індустрію вкладають шалені кошти. Одна свердловина обходиться від 3 до 15 млн доларів. До початку буріння доводиться виконати чималу роботу і вона буває марною, бо  на новій ділянці з трьох свердловин дві можуть виявитися порожніми. Це величезний ризик. Тому інвестору потрібні гарантії, щоб вкладати кошти в цей бізнес.

Нормативний урядовий акт щодо відкриття геологічної інформації готовий вже понад півроку. Ми брали активну участь у його розробці разом з Міністерством екології та природних ресурсів і Державною регуляторною службою. Очікуємо, що нарешті в тій редакції, яка влаштує всіх на ринку, його буде винесено на розгляд уряду, затверджено й оприлюднено. Вірю, що спільну позицію знайдено і ми почули один одного.

Позитивні зрушення вплинуть на цифри

Торік нафтогазова галузь заплатила 75 млрд грн податків. Це 10% від усіх держнадходжень. Якщо ми видобуватимемо не 20,5 млрд кубів газу, як минулого року, а 27-28 млрд, як заплановано, й наростимо видобуток на 35%, Україна відчує мультиплікативний ефект. Буде задіяно суміжні галузі: виробництво цементу і труб, сервісні послуги, промисловість тощо.

Цього року ми очікуємо приріст газовидобутку на 7% (торік було 2,4%). Позитивний процес запущено. Неможливо так, що сьогодні закон ухвалено, а завтра все ідеально працює. Газовидобувний бізнес передбачає укладання контрактів, проведення тендерів, роботи з підготовки ділянки та буріння. Все це потребує часу. Галузь довго чекала на зміни і ми вже бачимо результати від реформ. За підсумками першого кварталу, кількість буріння нових газових свердловин у незалежних газовидобувних підприємств збільшилася майже вдвічі. Це вплине й на зростання обсягів видобутку.

Сьогодні ми закликаємо Уряд та Президента виступити з публічною ініціативою та запросити міжнародні компанії в Україну, надавши при цьому конкретні пропозиції ділянок для розробки.

Міжнародний капітал готовий інвестувати. Але треба його запевнити, що правила гри прозорі для всіх і будуть незмінними. Компанії зацікавлені в приході нових гравців, бо це міжнародний досвід, нові технології, що дають змогу працювати краще, видобувати більше й швидше. Нинішні темпи недостатньо задовільні. Україна щороку видобуває лише 2% розвіданих запасів. У світі цей показник щонайменше 6%. Завдяки новим технологіям і найсучаснішим методам управління компанії досягають кратного зростання ефективності. Ми оптимістично дивимося в майбутнє.

Share