На шляху до НАТО Україна має переглянути менталітет та всю систему відносин в країні – Барбора Маронкова

Для ефективної співпраці з НАТО Україна має не тільки прийняти 555 адаптованих технічних стандартів, про які постійно йде мова в ЗМІ, а й переглянути функціонування всієї системи відносин в країні. Таку думку 16 жовтня у Києві озвучила директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова.

“Треба переглянути менталітет, погляди, те, як працюють інституції, та як вони влаштовані. Прийняття Закону “Про національну безпеку” було дуже важливим кроком у цьому контексті. Це те, що ми маємо на увазі, та повторюємо Україні – держава мусить зосередитися на широких реформах”, - вважає Маронкова.

Обговорення теми відносин Україна-НАТО відбулося в рамках презентації чергового щоквартального випуску аналітики TRUMAN Index щодо розвитку двосторонніх відносин України зі США, ЄС, Китаєм та Росією. Починаючи з 2018 року, експерти TRUMAN Agency та центру “Нова Європа” досліджують ще один напрямок – відносини Україна-НАТО.

TRUMAN Index відносин з НАТО у звітному періоді (березень-вересень) становить 0,86. Цей показник трохи вищий за значення попереднього періоду, та все одно залишається досить малим, щоб констатувати ефективне співробітництво.

Зокрема, як експерти, так і самі представники НАТО відзначають низьку поінформованість українського населення щодо власне Північноатлантичного альянсу, та його цілей. В підсумку маємо відносно низький рівень народної підтримки шляху України до НАТО. І найнижчі показники підтримки демонструють південні та східні регіони країни.

Барбора Маронкова відмічає, що інформаційна діяльність у південних регіонах України – на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині – проводиться регулярно. І не тільки представництвом НАТО в Україні, а й представниками посольств країн-учасниць Альянсу.

“Активностей багато. Питання в тому, чому вони не мають ефекту? Можливо, тому, що інша сторона протидіє нашим успіхам і нарощує свою контрактивність, контрінформаційну діяльність. Це здогадки, та це пояснює ситуацію на півдні, – ділиться Маронкова. – Що ж стосується Харківської, Донецької та Луганської областей, наша присутність там недостатньо потужна. Це висновок, який ми маємо зробити. Це нагадування про те, що ми маємо бути активнішими”.

Серед найголовніших подій звітного періоду наші аналітики визначають Саміт НАТО в Брюсселі та блокування КУН, спричинене виходом конфлікту з Угорщиною за межі освітнього питання. Та, незважаючи на все, поступ України на шляху до НАТО продовжується, хоча й досить повільно. Самі ж представники НАТО вбачають у цьому нормальний процес.

“Звичайно, якісь перешкоди з’являться на нашому шляху. Це закономірно для будь-якої країни. Так було у Словаччині, звідки я родом. В 1996-му році нас, начебто, запросили, а потім сказали, що ми не станемо членами НАТО. І це серйозно розчарувало словаків. Але, водночас, заохотило до активнішої праці. Кожна країна на шляху до НАТО зазнала чимало реформ та змін. Вони не прості, вимагають стратегічного терпіння і від керівництва держави, і від експертного середовища. Оскільки це процес, у рамках якого щодень має зберігатися серйозний рівень вмотивованості”, - впевнена Барбора Маронкова.

Довгострокову перспективу розуміє й українська сторона. Та, при цьому, вважає, що треба брати якомога більше знань та досвіду з сьогоднішніх можливостей.

“Ми абсолютно тверезо усвідомлюємо, що НАТО та інші країни одного разу можуть, до прикладу, сказати: у нас більше немає ресурсів, щоб вам допомагати. І ми добре розуміємо, що нам тоді доведеться покладатися на власні можливості та здібності. І тому саме зараз в українських збройних сил є гарна нагода розвивати власні можливості захисту держави за підтримки НАТО та інших держав”, - вважає тимчасово виконуючий обов’язки начальника Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій Генерального штабу ЗСУ, полковник Геннадій Коваленко.

Довідкова інформація:

ТRUMAN Index є кiлькiсною та якiсною оцiнкою прогресу України у двостороннiх вiдносинах за ключовими зовнiшньополiтичними напрямами – ЄС, США, Китай, Росiя. Журнал видається щоквартально, що дає змогу вiдстежити динамiку розвитку вiдносин. Аналiтичний матерiал пiдготовлено незалежними експертами.

У TRUMAN Index представлено монiторинг подiй у зовнiшнiй полiтицi України за кожним iз напрямiв, а також аналiз пiдходiв країни-партнера (регiону) щодо України за дослiджуваний перiод. Окрiм якiсного аналiзу, кожну подiю у двостороннiх вiдносинах оцiнено за шкалою вiд -10 до 10 балiв. Загальний бал зовнiшньополiтичного напряму, роздiлений на кiлькiсть подiй у звiтному перiодi, – i становить TRUMAN Indeх.

Share