""

Андрій Худо: Банки – найкращий партнер для розвитку бізнесу

Наскільки складною є фінансова організація вашого бізнесу з огляду на те, що це холдинг активів у різних галузях?

Ми практикуємо індивідуальний підхід до кожного бізнесу. Коли ми тільки розпочинали бізнес 2007 року, то, крім власних коштів, брали банківські кредити. Інвестували обігові кошти в основні засоби ресторанів, повертали їх і вкладали в інші ресторани. З позиції фінансового менеджменту я розумів, що неправильно вкладати обігові кошти в капітальні інвестиції. Але окупність деяких наших активів становила лише кілька місяців! І я міг йти на такий ризик.

Нині я намагаюся міксувати інвестиції власного капіталу та банківське кредитування. Бо вважаю за краще заплатити банку і розділити з ним всі виклики проекту. Щоб швидко розвивати бізнес, потрібен партнер. І в своїй стратегії ми вирішили, що таким партнером будуть банки, а не приватні кредитори. Перевага банків – у зрозумілих умовах і чітких правилах фінансування. Якщо умови гри комфортні для обох сторін, співпраця складається перфектно. Крім того, банки-партнери ставлять правильні питання до бізнесу, моніторять фінансову звітність – здійснюють перевірки, які бізнесу ніколи не завадять. Завжди добре мати додаткову пару очей, щоб стежити за своїм бізнесом.

На яких умовах ви отримали перший кредит?

Застава. Кредит нам надав Банк Львів – локальний банк у західному регіоні. Чому він? Бо цей банк був гнучкий, я знав його власника і позаяк ми не могли покрити кредитів нерухомістю, банк взяв як заставу і обладнання, і корпоративні права фірми – все, що ми мали. Так ми відкрили «Криївку». Банківський кредит дав нам можливість стартувати.  

Те, що ви володієте активами і в ресторанному та готельному бізнесі, і в легкій промисловості, і у видавничій справі – маєте понад 20 активних проектів – це широта бізнесових інтересів чи прагматична диверсифікація фінансових ризиків?

До переліченого, це ще й частка випадковості. Коли ти зустрічаєш ідеї, в які хочеш інвестувати гроші, та партнерів, яким довіряєш.  

У якому співвідношенні ви вкладаєте власні та позичені кошти у розвиток бізнесу?

Ми дуже активно реінвестуємо. Я намагаюсь дотримуватися пропорції 50/50. Тоді вартість кредитного фінансування виходить адекватною. Плюс банк-партнер таки половинить ризики.  

З огляду на досвід співпраці з трьома банками: Райффайзен Банк Аваль, ОТР Bank, Банк Львів, чим керуєтеся у виборі фінустанов для співпраці?

Я вважаю, що варто працювати зі щонайменше трьома банками. Так бізнес почувається комфортніше, бо має диверсифіковану кредитну базу. Обираю банки переважно з іноземним капіталом, бо вважаю, що в них зрозумілі правила гри, усталені процедури. Але основний критерій – це вартість ресурсу і гнучкість банку. Приміром, Райффайзен Банк, а тепер і Приватбанк, з яким ми ведемо переговори, пропонують конкурентний кредитний ресурс, а, скажімо, OTP – здорожчав. Коли вартість кредитного ресурсу перевищує 20%, бізнес не витримає такого навантаження.   

Ви мали переговори і з австрійським відділенням Райффайзену. Проте, співпрацюєте з його українським підрозділом. Які умови кредитування в Україні зіграли на користь рішення кредитуватися в Авалі?

Ми звірялися. Я не дозволяю собі брати валютні кредити й інвестувати їх у гривневий бізнес. Зараз ми торгуємо зеленим кавовим зерном: купуємо каву в Латинській Америці, а продаємо в Україні та Європі. Якщо реекспортувати каву в Польщу, де ціни в євро, то можна обмірковувати рішення взяти доларовий кредит. А для розповсюдження кави клієнтам в Україні це не має сенсу.

Але доларові кредити достатньо конкурентні в Україні. У нас незначний попит на валютні кредити, тому ставки по них можуть бути досить цікавими.

Однією з головних статей видатків у вашому бізнесі є купівля обладнання. Варіанту фінансового лізингу ви не розглядаєте?

Лізинг – непоганий інструмент для тих, хто не має власної застави. Але варто розуміти, що на умовах лізингу переплачуєш більше, тому я ним ніколи не користувався. Для мене простіше й оптимальніше – відкрити кредитну лінію. Так я отримую найдешевше фінансування.

Після 2014 року банківська система зазнала істотних трансформацій. Після тривалої, понад 11-річної співпраці з банками, ваш бізнес відчуває ці зміни?  

Справді, ринок очистився і хто залишився на ньому, добре зароблятиме. Банки стали здоровішими і довіра до них потроху відновлюється. Якщо така тенденція збережеться, це стане поштовхом до вивільнення внутрішнього фінансового ресурсу в Україні. Він може бути таким колосальним, що ми ще всі здивуємося з цього.

Share