Дипломати їдуть, зброя прибуває

24 січня відбулося чергове засідання РНБО, головною темою якого стала ескалація конфлікту з Росією. Про всебічну готовність держави чинити опір доповіли очільники ключових українських міністерств, Служби безпеки України, а також прем’єр-міністр.

Фраза «все під контролем» стала головним підсумком засідання. Секретар РНБО Олексій Данілов закликав громадян не панікувати. 

За даними Міністерства оборони України російські війська в регіоні наразі налічують близько 127 тисяч військових. Численні експерти вважають, що такої кількості недостатньо для розгортання повноцінного наступу.

Водночас британський Foreign Office повідомляє про наміри Москви встановити в Україні проросійську владу на чолі із колишнім народним депутатом Євгеном Мураєвим. Поки останній все заперечує, британські припущення підтверджує американська розвідка.

Вашингтон дозволив своїм державним службовцям добровільно покидати територію Україну. Причому членам їхніх сімей вибору не залишили. Виїзд є обов’язковим. Українське МЗС вважає таке рішення передчасним.

На аналогічний крок пішли також Велика Британія, Австралія та Канада. Лондон вже відкликав частину співробітників київського посольства разом із членами їхніх сімей. Однак робота посольства не припиняється, заявив Foreign Office.

У свою чергу Європейський Союз причин для евакуації не бачить, повідомив глава дипломатії ЄС Жозеп Борель. Єдиною державою, що може не погодитися з даною позицією є Німеччина.

Однак паралельно із операцією «Евакуація», що більше націлена на внутрішню аудиторію, західні союзники в один голос заявляють про непохитну підтримку України.

Прага пообіцяла розглянути розміщення чеського контингенту на території України, якщо подібний запит надійде. Також Чехія планує надіслати в Україну партію артилерійських снарядів та допомогти із евакуацією населення у випадку наступу з Москви.

Балтійські країни нададуть Україні протиповітряні ракети Stringer та протитанкові Javelin.

2000 одиниць протитанкової зброї Україна вже отримала від Лондона разом із 30 елітними військовослужбовцями, що тренуватимуть українців.

У свою чергу Канада пообіцяла Україні кредит у розмірі 120 мільйонів канадських доларів. Таким чином Оттава намагається посилити економічну стійкість Києва. Фінансову допомогу у розмірі €1,2 мільярда Київ також очікує від ЄС. Із Вашингтону до Києва прибувають літаки, включно з летальною зброєю, що є частиною обіцяної безпекової допомоги у $200 мільйонів. Із Вашингтону до Києва на днях прибула частина американської військової допомоги у вигляді 80 тон зброї. 

Експерти вважають, що така одностайність та згуртованість союзників допоможе Україні нав’язати Москві так звану «війну на виснаження», замість очікуваного «бліцкригу».

Загалом повномасштабний наступ Росії сьогодні здається малоймовірним. Експерти радять зосередитися на більш реальних сценаріях, типу загострення гібридної війни, погіршення безпекової ситуації в Азовсько-Чорноморському регіоні, ескалації конфлікту на Сході України та терактів на неокупованих територіях.

Share