Візит Ллойда Остіна до Києва: Чи перетне Вашингтон червоні лінії Москви?

У Києві минув офіційний візит Міністра оборони США Ллойда Остіна. Результатами приїзду американської делегації експерти не здивовані. Зосередившись на стабілізації відносин з Росією, Штати на радикальні кроки щодо України не йдуть. Проте Україні з цього приводу мовчати не варто.

У вівторок 19 жовтня в Києві зустрічали Міністра оборони США Ллойда Остіна.

З моменту свого призначення очільник Пентагону здійснив небагато візитів. Практично всі вони відбувалися на території давніх союзників США. Німеччина, Японія, Ізраїль, Південна Корея. Отже, Україна вже вкотре приєднується до числа держав, котрим Вашингтон демонструє значну політичну підтримку. Це, безумовно, плюс.

Поїздка Остіна до Києва була об’єднана із відвідинами Грузії та Румунії, а також брюссельською зустріччю партнерів по НАТО.

У Тбілісі очільник Пентагону підписав Угоду про посилення обороноздатності і можливостей стримування для Грузії. Питання про членство країни в НАТО міністр майстерно обходив, обмежуючись загальними запевненнями у підтримці з боку Вашингтону.

Київський візит приніс ще менше результатів. Принаймні тих, що були оголошені публічно. Жодних домовленостей, що деталізували б Рамкову угоду щодо стратегічних основ оборонного партнерства, досягнуто не було. Не вирішили сторони і питання передачі Україні американських систем протиповітряної оборони.

Тут варто нагадати, що системи, котрі сьогодні перебувають на озброєнні в Києва, застаріли не лише морально, а й технічно. Після їх ліквідації навіть найбільші міста України виявляться незахищеними. Особливої гостроти проблема набуває, якщо згадати атаки на цивільні об’єкти в Сирії, здійснювані російською авіацією з 2015 року.

Члени української делегації запевняють, що на перемовинах нагальне питання порушували. Як бачимо, поки що безрезультатно.

Щодо питання вступу України в НАТО прогнози експертів справдилися на 100%. Міністр Остін від імені Вашингтону в черговий раз підтримав курс Києва на євроатлантичну інтеграцію. Однак не зважаючи на те, що «двері НАТО завжди відчинені» для України, наблизитися до них вдасться лише після реформи національного сектору безпеки та оборони.

Зокрема, американська делегація нагадала про цивільний контроль у військовій сфері, вирішення проблеми плинності кадрів та трансформацію системи оборонних закупівель.

Експерти переконані, що дивуватися помірним результатам візиту Остіна не варто. Сполучені Штати не готові іти на вагоме підсилення української обороноздатності. Такий нейтральний підхід став характерним для адміністрації Байдена з моменту її приходу до влади.

Сьогодні Вашингтон в першу чергу прагне стабільних та передбачуваних відносин із Москвою. США розглядають російське питання як невід’ємну складову глобального протистояння із Китаєм. А тому дратувати Володимира Путіна надарма не збираються.

Може здатися, що подібні твердження не відповідають реальності, адже уся світова спільнота сьогодні спостерігає різке загострення відносин між Росією та НАТО. Зокрема, на останній зустрічі у Брюсселі Союзники узгодили новий генеральний план захисту у разі нападу Росії відразу на кількох фронтах. Таким чином стримування Москви продовжується.

Тільки от представника Сполучених Штатів Ллойда Остіна більше цікавила консолідація країн-членів НАТО перед обличчям китайського виклику. США, на відміну від низки своїх європейських союзників, розглядає Північноатлантичний альянс як платформу для протидії КНР.

У свою чергу Україні, котру вже встигли охрестити спойлером у відносинах між Москвою та Вашингтоном, варто переконати останнього, що шляхом односторонніх поступок на користь Росії стабілізації досягнути не вдасться. Особливо, коли на українському кордоні перебуває 20% російських тактичних груп. Бажання США поважати вигадані Москвою «червоні лінії» може лише замотивувати її посилити агресивні дії.

Share