Україна-Китай: обсяги товарообігу величезні. Перспективи також

За підсумками минулого року Китай посів друге місце за обсягом товарообігу з Україною, що склав 7,7 млрд доларів. Китай є стратегічно важливим торговельним партнером України.

Про це 7 серпня у Facebook повідомив міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів.

На стратегічній важливості китайського напряму наголошують і експерти TRUMAN Index. Як вони зазначають в останньому випуску журналу, частка товарообігу з КНР у зовнішній торгівлі України торік становила 8,28% від загального товарообігу. Зокрема експорт товарів з України до Китаю зріс на 11,3%. Імпорт китайських товарів в Україну – на 20,5%. Негативне сальдо для нас за цей період становило 3,6 млрд доларів.

Станом на 31 грудня 2017-го року в економіку України залучено 18,2 млн доларів китайських інвестицій або 0,04% від загального обсягу інвестицій. З початку року цей показник зріс на 1,7 млн доларів.

Протягом минулого кварталу (березень-червень) українсько-китайська торговельно-економічна співпраця у березні-червні 2018 року позначилася низкою подій:

ПАТ «Укргазвидобування» визначила компанію Sichuan Honghua Petroleum Equipment переможцем тендеру на постачання енергоустаткування для модернізації 15 бурових верстатів «Уралмаш 4Е». Укргазвидобування», до речі, вже має досвід роботи з Sichuan Honghua. Влітку 2017-го компанія замовила в неї 10 бурових установок на 123,85 млн доларів.

China Harbour Engineering Сompany Ltd перемогла за двома лотами в аукціоні  з проведення днопоглиблювальних робіт в порту Чорноморськ. Під час відкритих торгів в системі електронних закупівель ProZorro китайська компанія дала найкращу цінову пропозицію за кожним з лотів. Економія за першим становила 4 620 365 грн без ПДВ, за другим – 36 033 189 грн без ПДВ. Також China Harbour Engineering Company Ltd виграла тендер на експлуатаційне днопоглиблення на підхідному каналі та акваторії порту Дніпро-Бузький і на підхідному каналі порту Миколаїв.13 березня компанія Xinjiang Beiken Energy Engineering розпочала буріння першої свердловини для ПАТ «Укргазвидобування» в межах укладеного восени 2017-го контракту на буріння 24 свердловин.

Раніше Укравтодор і китайська компанія Xinjiang Communications Construction Group Co Ltd підписали контракт про капітальний ремонт ділянок автодороги Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка, а також реалізацію частини робіт, які не виконала італійська компанія Todini на ділянках дороги Київ-Харків-Довжанський.

Китайська компанія ZTE повідомила про надання Укртелекому довгострокової фінансової допомоги. Перший етап підтримки українського оператора – виділення 10 млн доларів. Ця сума піде на фінансування спільних українсько-китайських проектів.

4 квітня компанії ДТЕК і China Machinery Engineering Company (CMEC) підписали угоду на проектування та будівництво сонячної електростанції потужністю 200 МВт у Дніпропетровській області. Загальні інвестиції в проект становитимуть 230 млн євро.

У травні в Києві засновано ТОВ «Чжунмань Юкрейн» зі статутним капіталом 30 млн грн. Компанія на 100% належить гонконгській Zhongman Petroleum and Natural Gas Group, що є учасником двох тендерів ПАТ «Укргазвидобування» на буріння свердловин і за їхніми результатами претендує на підписання двох контрактів на суму 981,12 млн грн. Це вже другий китайський підрядник, який заснував компанію в українській юрисдикції. У вересні 2017-го Xinjiang Beiken Energy Engineering, що є найбільшим зовнішнім буровим підрядником Укргазвидобування, відкрила представництво в Україні.

7 червня  Міністр інфраструктури України Володимир Омелян зустрівся з віце-президентом China Communications Construction Company (CCCC) паном Сун Жію. На зустрічі також були представники China Harbor Engineering Company та China Road Construction Company.

Пан Сун Жію тоді зазначив: «Враховуючи Угоду про вільну торгівлю України з ЄС, розвиток транспортної інфраструктури в Україні є високим пріоритетом для Китаю, бо в сукупності з Новим шовковим шляхом це значно спрощує доступ китайських товарів на європейські ринки».

Отже, перспективи торговельно-економічної співпраці між КНР та Україною величезні. Головне, правильно скористатися потенційними можливостями.

Журнал TRUMAN Index доступний безкоштовно за запитом на електронну адресу до куратора аналітичних проектів Тетяни Гайдук tetianagaiduk@truman.ua

 

Share