""

Новий TRUMAN Index: “Купівля” прихильності США та тернистий шлях до НАТО

Україна намагається “купити” лояльність США економічними угодами та досі не має якісного моніторингу переходу на стандарти НАТО. Такі тенденції відзначили експерти під час презентації щоквартальної оцінки якості міжнародної співпраці України - TRUMAN Index.

“Це загальний тренд різних країн стосовно США. Орієнтуючись на бізнесовий підхід Президента Трампа, країни намагаються побудувати бізнесові економічні відносини із Америкою. Україна також пішла цим шляхом. Зокрема, це стосується угоди із General Electric на оновлення рухомого складу Укрзалізниці, - каже авторка американського напрямку TRUMAN Index, директорка Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук, - та попереду в нас ще багато роботи. Україна має полюбити не тільки іноземні інвестиції, а й іноземних інвесторів, що мають бажання зайти на український ринок”.

Індекс відносин зі Сполученими штатами підвищується від початку 2017-го року і за цей період встиг піднятися з 0,82 до 1,5. На останній показник індексу суттєво вплинуло рішення надати Україні летальну зброю.

“У 6-му випуску аналітики TRUMAN Index до традиційних напрямків - США, ЄС, Росія та Китай - ми включити нову тему. Сьогодні ми презентуємо оцінку відносин Україна-НАТО. За період дослідження з листопада по лютий він становить 0,84 бала. У першому Трумен індексі щодо НАТО ми досліджували період до надання Україні статусу країни-аспіранта”, - розповідає старший партнер агентства стратегічних комунікацій TRUMAN Agency Тамара Тачинська.

Одним з факторів, що впливають на взаємодію з НАТО є позиція Угорщини, що вже двічі блокувала засідання комісії Україна-НАТО на міністерському рівні через закон про освіту. Це може вплинути на запрошення України на саміт НАТО в Брюселі у липні. Також сьогодні стоїть питання про призначення цивільного міністра оборони до кінця 2018-го та перехід на стандарти НАТО до 2020-го року.

“Залишилось дуже мало часу, а українські офіційні особи говорять про різний прогрес переходу. Міністр оборони Степан Полторак говорить, що перехід вже виконаний на 90%, а посол України при НАТО Вадим Пристайко каже про третину. Це говорить про те, що Україна потребує якісного єдиного моніторингу і оцінки цього процесу”, - каже автор дослідження заступниця директора Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо.

TRUMAN Index Україна-ЄС тримається приблизно на одному рівні останні півроку і зараз становить 1,8. Динаміку відносин визначали не прориви, а продовження вже розпочатих процесів. Брюссель очікував від України швидшого темпу обраних змін. Україна ж продовжувала заважати сама собі: гальмуванням антикорупційних реформ та, зокрема, законом “Купуй українське, плати українцям”.

Динаміка індексу відносин із Китаєм також не відрізняється кардинальними змінами. Китай досі залишається екзотикою для України, а стосунки багато в чому пов'язані з культурним обміном.

Та цей напрямок залишається одним з найперспективніших для України. Зокрема, через збільшення економічних контактів.

«Китай висловлює готовність вкласти 7 млрд доларів в українські інфраструктурні, інноваційні, аграрні та енергетичні проекти. Ми також віримо, що втрата Україною кредиту для НАК “Нафтогаз” - лише тимчасова зупинка. Ми бачимо чітку зацікавленість китайської сторони у продовженні співпраці з НАКом», - каже Тамара Тачинська.

Індекс російського напрямку залишається від'ємним і становить -1,3. Квартал характеризується грою президента Путіна в миротворця – звільнення заручників, демонстрація готовності до діалогу. Але ж демонстрація залишилася лише демонстрацією.

“Особливо цікавим має бути наступний звіт, куди увійдуть теперішні події. Ми бачимо безпрецедентні дії з видворення дипломатів з одного боку, та підтримку Німеччиною Північного потоку-2, з іншого. Це, вочевидь, може надихнути Росію на думку, що не все втрачено і можна із Заходом домовитись без суттєвих поступок на українському чи іншому напрямках”, - вважає автор напрямку перший заступник Центру “Нова Європа” Сергій Солодкий.

У TRUMAN Index представлено монiторинг подiй у зовнiшнiй полiтицi України за кожним iз напрямiв, а також аналiз пiдходiв країни-партнера (регiону) щодо України за дослiджуваний перiод. Окрiм якiсного аналiзу, кожну подiю у двостороннiх вiдносинах оцiнено за шкалою вiд -10 до 10 балiв. Загальний бал зовнiшньополiтичного напряму, роздiлений на кiлькiсть подiй у звiтному перiодi, – i становить TRUMAN Index.

Детально про розвиток двосторонніх відносин України та індекс взаємодії з ключовими партнерами можна прочитати в шостому випуску TRUMAN Index за запитом.

Контакти: Тетяна Гайдук, куратор аналітичних проектів TRUMAN Agency tetianagaiduk@truman.ua

Share